Skis Men's Freeride Skis Super 7 Hd

alpine skis

Ski selection, both model and length, always will be a very personal and subjective decision.  When making your length decision, we have found the following factors should be taken into consideration.

Optimal ski length is typically determined by the following order: weight, ability, height, and aggressiveness.  Less aggressive advancing skiers should error on the shorter size, while more aggressive and accomplished skiers may choose to move up a size.

 

 

 

Debutant/Beginner

Intermediaire/Intermediate

Confirme/Confirmed

Expert

PISTE

(Pursuit / Famous)

Your height - 10 cm

Your height - 7 cm

Your height - 5 cm

Your height

ALL MOUNTAIN

(Experience / Temptation)

Your height - 10 cm

Your height - 5 cm

Your height

Your height + 5 cm

FREERIDE

(7 Series)

Your height - 5 cm

Your height

Your height

Your height + 5 cm

FREESTYLE

(S Series)

Your height - 10 cm

Your height - 7 cm

Your height - 7 cm

Your height - 5 cm

Celebrated from Alaska to the Alps, the Super 7 HD sets the bar for freeride versatility. A light wood core and carbon layup creates a powerful ski that transitions seamlessly between soft and mixed conditions. Slash, surf or slarve, The 116mm...
Read more
Sidecuts dimensions (mm)
140 - 116 - 130mm
Radius (m)
17 - 19 - 22m
Level
Beginner
Expert
Usage
On trail
Off trail

In order to prepare your equipement the best we can, please fill the following form.
IMPORTANT : Fixations are one of the key of your safety, it's important to check the informations filled below.

Details of Men's Freeride Skis Super 7 Hd

characteristics

More Information
SKU RAIQM01 000
Ski weight (kg/pair) NA - NA - 4
Weight 4.0 KG/PAIR (188cm)

Bindings

More Information
Bindings system OPEN

Materials

More Information
Core PAULOWNIA WOOD CORE
Reinforcements CARBON ALLOY MATRIX

Profile

More Information
Construction RECTANGULAR SIDEWALL
Radius (m) 17 - 19 - 22
Rocker POWDER ROCKER
Sidecuts dimensions (mm) 140 - 116 - 130
Sidecuts profile CENTERED
Tail dimensions (mm) 130 - 130 - 130
Tip dimensions (mm) 140 - 140 - 140

description & fixations

Celebrated from Alaska to the Alps, the Super 7 HD sets the bar for freeride versatility. A light wood core and carbon layup creates a powerful ski that transitions seamlessly between soft and mixed conditions. Slash, surf or slarve, The 116mm waist rises out of the deepest snow and settles into high speed arcs for unrivaled big-mountain performance.

Maximum Floatation
Powder Rocker offers effortless float and control in deep snow with energy and grip for progressive freeride performance

Light, Playful Performance
AIr TIp technology enhances floatation and control in deep snow conditions

Balanced flex, Full Power
Carbon Alloy Matrix creates a balance of flex, edge grip and vibration absorption for maximum power

Easy Steering, Playful Feel
Centered sidecut provides confident control underfoot for playful maneuverability

Lightweight Stability
Paulownia wood core reduces ski weight for a balance of weight, power and maneuverability

Why choose the Men's Freeride Skis Super 7 Hd

AIR TIP

Patentovaná technológia AIR TIP dramaticky znižuje hmotnosť na koncoch lyží pre prirodzenejšie vznášanie a ovládanie v prašane. Exkluzívny dizajn efektívne rozdeluje hmotnosť lyží, čím umožňuje koncom lyží udržať sa nad povrchom snehu, zatiaľ čo energiu sústreďuje pod viazaním.

AIR TIP

Patentovaná technológia AIR TIP dramaticky znižuje hmotnosť na koncoch lyží pre prirodzenejšie vznášanie a ovládanie v prašane. Exkluzívny dizajn efektívne rozdeluje hmotnosť lyží, čím umožňuje koncom lyží udržať sa nad povrchom snehu, zatiaľ čo energiu sústreďuje pod viazaním.

CENTERED SIDECUT

Rossignol Centered Sidecut technológia má so svojimi zužujúcimi sa špičkou a pätou, plytkým vykrojením priamo pod chodidlom jedinečné vlastnosti. Rádius dodáva vynikajúci grip a silu priamo pod chodidlo, kým krátke vykrojenie umožňuje jednoduché riadenie a hravosť lyží.

RECTANGULAR SIDEWALL

V RECTANGULAR SIDEWALL konštrukcii sú vrstvy jadra uložené v horizontálnom smere v kombinácii s vertikálnymi bočnými stenami (sidewall) po celej dĺžke, čím dodáva lyžiam optimálny grip na hranách, precíznosť, rovnováhu a výkonnosť.

POWDER ROCKER

Rossignol Powder Turn je skonštruovaný s 50% tradičným priehybom v oblasti viazania a ostatných 50% na špičke a päte lyží tvorí rocker priehyb. Tradičný priehyb poskytuje silu, energiu a výborné držanie na hrane na hladkom povrchu. Veľký rocker priehyb v prednej časti lyže poskytuje vynikajúce vznášanie sa v prašane. Rocker na zadnej časti lyže má tvar, ktorý poskytuje lyžiarovi vhodnú pozíciu na pohotovú zmenu smeru a súčasne kontrolovať rýchlosť.

CARBON ALLOY MATRIX

Kombinácia vlákien, ktorá predstavuje novú éru vysokoúčinných materiálov. Kombinácia extrémne nízkej hmotnosti s jedinečnými mechanickými vlastnosťami, Carbon Alloy Matrix zvyšuje výkonnosť v lyžovaní či už z hľadiska priľnavosti, presnosti a tolerancie, alebo stability a ovládania. Carbon Alloy Matrix je výsledkom jedinečnej zmesi karbónových vlákien s vláknami bazaltu. Karbón poskytuje lepšiu tuhosť, nižšiu hmotnosť a účinnejší prenos energie, kým bazalt prispieva svojimi tlmiacimi vlastnosťami zvyšujúcimi stabilitu.

PAULOWNIA WOODCORE

This high-performance sandwich construction features a lightweight PAULOWNIA wood core, reducing weight by 30% for enhanced agility, maneuverability, and control while CARBON ALLOY MATRIX technology supplies high-definition power, stability, and grip without the additional weight of metal laminates.

Men's Freeride Skis Super 7 Hd
loading