Bindings SPX 12 KONECT DUAL B80 BLACK/ICON

The SPX 12 DUAL KONECT is a high-performance, multi-standard, integrated system binding. Featuring the strongest coupling strength and longest elastic travel on the market, the SPX delivers instant power transmission, precision, and control with...
Read more
Color :000

To find the best fit, please refer to our complete sizing chart on this page: SIZING CHART

Details of SPX 12 KONECT DUAL B80 BLACK/ICON

Description

The SPX 12 DUAL KONECT is a high-performance, multi-standard, integrated system binding. Featuring the strongest coupling strength and longest elastic travel on the market, the SPX delivers instant power transmission, precision, and control with superior shock absorption to reduce unwanted pre-release. A quick, easy adjustment allows compatibility with ALPINE, GRIP WALK, and WTR (Walk-to-Ride) soles.

characteristics

Product

More Information
SKU FCHC006 0000TU
Weight 1230 g ½ PAIR
DIN 3,5-12

Toe piece

More Information
Toe piece anti-friction AFC Konect
Toe piece type Full Action

Heel piece

More Information
Heel piece type SPX

Brake

More Information
Brake width (mm) < 80 mm

Adjustment

More Information
Length ajustment 260-377 mm

System

More Information
System Konect

Why choose the SPX 12 KONECT DUAL B80 BLACK/ICON

KONECT

KONECT integrovaný systém viazania navrhnutý pre okamžitý prenos energie s vysokou precíznosťou. Umožňuje prirodzený ohyb lyží potrebný pre kontorlu ovládania lyží, a poskytuje rýchle, jednoduché nastavenie podľa d´žky skeletu od 260 do 377mm.

MULTI DIRECTIONNAL RELEASE

LOOK je jediná značka, ktorá vyvinula mchanické uvoľnenie , ktoré funguje nezávislo od päty pre efektívnejšiu ochranu v prípade pádu.

LONG ELASTICITY

Dlhšia elastická dráha zaručuje spoľahlivé spojenie lyžiarok s lyžami v momentoch kedy je to najpotrebnejšie. Viazania LOOK prichádzajú s najdlhšou elastickou dráhou (postrannou a vertikálnou), s najrýchlejším vycentrovaním obuvy vo viazaní a zabezpečujú výnimočné tlmenie nárazov, čím predchádza nežiadúcim vypínaniam.

DUAL

LOOK DUAL technológia poskytuje kompatibilitu s tromi rôznymi normami podrážok: tradičné Alpine podrážky (ISO 5355), GRIPWALK®,  a WTR; pričom ponúka rýchly a jednoduchý výber lyžiarskej obuvi a konzistentný priridzený uhol.

SPX 12 KONECT DUAL B80 BLACK/ICON
Color:000
loading